Porady , czyli na co zwrócić uwagę przy zakupie basenu…

Zakup basenu to inwestycja na długie lata, dlatego niezmiernie ważne jest dokonanie wyboru produktu najwyższej jakości, w pełnie dostosowanego do naszych potrzeb i oczekiwań.

Priorytetowymi czynnikami wpływającymi na wybór basenu są:

  • kolor basenu i kształt współgrający z otoczeniem
  • miejsce użytkowania basenu (w pomieszczeniu lub na zewnątrz)
  • ilość i wiek osób korzystających z basenu (wymiary i głębokość)
  • kwota, jaką jesteśmy w stanie przeznaczyć na nasz basen
  • dodatkowe akcesoria, które chcielibyśmy zamontować w basenie

Jeśli weźmiemy pod uwagę powyższe wskazówki, wybór naszego basenu stanie się łatwiejszy i bardziej trafny.

Kiedy już rozważymy wszystkie podstawowe kwestie i zdecydujemy się na określony typ basenu, istotnym jest przemyślenie bardziej szczegółowych czynników decydujących o komforcie i bezpieczeństwie użytkowania basenu, przedstawionych poniżej:

  • Izolacja

Izolacja basenu to istotny element jego ocieplenia. Dzięki piance izolującej, temperatura wody w basenie może podwyższyć się nawet o kilka stopni, a wybrany basen jest szczelnie zaizolowany od spodu aż po boki. Co więcej, wybór basenu zaizolowanego pianką poliuretanową znacznie zmniejsza ilość prac montażowych, ułatwiając szybki montaż.

  • Filtracja

Ograniczenie ilości zanieczyszczeń i wiążących się z nimi bakterii gwarantuje komfort, bezpieczeństwo oraz przyjemność podczas użytkowania basenu. Dlatego tak ważny jest wybór dobrego filtra. W basenach kąpielowych zalecane jest montowanie filtrów piaskowych, zapewniających wysoki stopień czystości wody. W naszej ofercie posiadamy świetnej jakości kompletne zestawy filtracyjne, dopasowane do wymagań każdego z oferowanych basenów.

  • Chemia uzdatniająca wodę w basenie,środki czyszczące

Warto pamiętać, że aby nasz basen cieszył nas swoim wyglądem i aby spełniał swoją rolę jak najdłużej, musimy dbać o czystość znajdującej się w nim wody zarówno za pomocą wyżej wspomnianych filtrów, jak i odpowiednich, profesjonalnych preparatów chemicznych dostępnych w naszej ofercie.

  • Zadaszenie

Zadaszenie stanowi niezwykle komfortowy jak i praktyczny element wyposażenia basenu. Oprócz oczywistej funkcji ochrony wody znajdującej się w basenie przed zanieczyszczeniami zewnętrznymi oraz umożliwiania kąpieli nawet podczas deszczowej pogody, zadaszenie basenu znacznie podwyższa bezpieczeństwo chroniąc dzieci i zwierzęta przed wpadnięciem do basenu. Co więcej, spełnia ono funkcje cieplną, podgrzewając zgromadzoną w basenie wodę.

  • Odkurzacz

Środki chemiczne przynoszą najlepsze rezultaty, kiedy zastosujemy je na oczyszczoną powierzchnie basenu. Do tego celu należy użyć specjalnego odkurzacza.

  • Oświetlenie

Oświetlenie basenu, oprócz umożliwiania kąpieli nocą, gwarantuje również niesamowite walory estetyczne, tworząc unikalny klimat ekskluzywnej kąpieli.

  • Atrakcje

Atrakcje dostępne w aqua parkach są teraz możliwe do przeżywania we własnym domu/ogrodzie. „Sztuczna fala” wytwarzana przez urządzenia masażu wodnego, jak np. „Tajfun Jet” lub „Hurricane” produkując silny strumień wody umożliwiają pływanie w miejscu, pod prąd lub też masaż całego ciała.

  • Podgrzewanie wody

Decydując się na zamontowanie basenu, mamy wyobrażenie o kąpieli w przyjemnej, ciepłej wodzie. Jednak promienie słoneczne nie są zawsze wystarczające do podgrzania wody do wysokiej temperatury. Aby zapewnić sobie taki komfort, możemy użyć folii solarycznych, elektrycznych podgrzewaczy ciepła, wymienników ciepła, lub też kolektorów słonecznych.

Biorąc pod uwagę wszystkie z powyżej wymienionych czynników, możemy dokonać trafnego wyboru naszego basenu, odczuwając satysfakcję przy każdym jego użytkowaniu.

 

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE PIELĘGNACJI BASENU

 

W trosce o trwałość basenu  pragniemy przekazać Państwu wiedzę niezbędną do właściwej pielęgnacji basenu. Czynności podane w poniższych podpunktach są niezbędne, aby basen  służył Państwu przez wiele lat.

 

PRZYGOTOWANIE BASENU DO SEZONU

 

  • Zaleca się, aby wiosną wyznaczyć jeden dzień na czyszczenie basenu i w ciągu kilku godzin wykonać wszystkie czynności związane z przygotowaniem basenu do sezonu (opróżnianie wody, dokładne mycie basenu oraz ponowne napełnienie go wodą). Ściany basenu należy wyczyścić. Po umyciu basenu należy niezwłocznie napełnić go wodą i przystąpić do chemicznego jej uzdatniania.

UWAGA! W przypadku wymiany wody w basenie, należy zwrócić uwagę na stan wód gruntowych. Jeśli wody gruntowe podejdą wyżej niż dno basenu (dzieje się tak, gdy zauważymy wybrzuszenie na dnie basenu), należy jak najszybciej napełnić nieckę wodą.

  • Pierwszym krokiem uzdatniania wody jest kontrola ph za pomocą testera. Prawidłowa wartość ph wynosi 7,0-7,4. Korekcji ph dokonujemy za pomocą środków ph minus lub ph plus w zależności od reakcji wody.
  • Gdy ph wody jest za wysokie, powoduje to namnażanie się glonów oraz drobnoustrojów. Obniża się również wtedy skuteczność działania środków dezynfekcyjnych. W praktyce oznacza to konieczność stosowania większej ilości chemii basenowej, by otrzymać ten sam efekt bakteriobójczy. Za niski współczynnik ph natomiast powoduje korozję metalowych części basenu. Zarówno za wysoki jak i za niski współczynnik ph u niektórych osób może wywołać podrażnienia skóry oraz reakcje alergiczne.
  • Gdy wartość ph osiągnęła właściwy poziom, przystępujemy do zabezpieczenia wody przed namnażaniem się glonów i grzybów. Do tego celu używamy środka Alba Super. Na każde 10 m3 wody przypada 100ml Alby. Odmierzoną ilość Alby Super rozpuszczamy z wodą w proporcji 1:10 i wlewamy wzdłuż basenu do wody. Następnie włączamy pompę obiegową i ustawiamy filtr na pozycję ZIRKULIEREN/RECILKULATE/CYRKULACJA.
  • Kolejnym etapem uzdatniania jest dezynfekcja basenowej wody. Do tego celu używamy preparatów chemicznych zawierających chlor (zgodnie z instrukcją na opakowaniu). Zalecamy, aby odczekać minimum kilka godzin, zanim po zastosowaniu Alby Super zdezynfekujemy wodę chlorem. Chlor posiada właściwości glonobójcze i substancje klarujące wodę. Dzięki wolnemu rozpuszczaniu się utrzymuje w wodzie stały poziom. Preparatów zawierających chlor nie wolno wrzucać bezpośrednio do wody, lecz do skimmera (przy włączonej cyrkulacji). W przeciwnym razie, gdy tabletka chloru przed całkowitym rozpuszczeniem upadnie na dno, może dojść do odbarwienia powierzchni basenowej.
  • Alternatywą dla chloru jest stosowanie preparatu Aktywny Tlen. Produkt ten zapewnia skuteczne usuwanie mikroorganizmów, w tym bakterii, grzybów i glonów. Dzięki temu można bezpiecznie korzystać z basenu unikając drażniącego zapachu chloru.
  • Aby woda stała się krystalicznie czysta, w dalszej kolejności zalecamy użycie środka Super Flock. Zanim zastosujemy ten preparat, należy odczekać minimum 3 godziny po zastosowaniu chloru lub Aktywnego Tlenu. Super Flock usuwa zmętnienie wody, a tym samym zapewnia jej klarowność i przejrzystość.

 

PIELĘGNACJA BASENU W SEZONIE

 

  • Wykonując kolejno wyżej wymienione czynności zakończyliśmy wstępne uzdatnianie wody w basenie. Pozostawiamy włączony obieg wody (ZIRKULIEREN/RECILKULATE/CYRKULACJA) do momentu, gdy woda stanie się krystalicznie czysta, a wartość chloru rozpuszczonego w wodzie wyniesie 0,5 mg/litr. Oznacza to, że woda jest przygotowana do kąpieli.
  • W trakcie trwania całego sezonu należy utrzymywać wodę w czystości, aby wskutek czynników atmosferycznych jej jakość nie obniżała się.
  • Z tego względu co tydzień należy kontrolować poziom ph wody i wartość chloru (prawidłowa wartość ph 7,0-7,4; chloru 0,3-0,6 mg/l).
  • Należy również stosować chemię basenową w regularnych odstępach czasu (Alba Super – raz w tygodniu w ilości 50ml na każde 10m3Chlor – zgodnie ze wskazówkami na etykiecie produktu).

UWAGA! Dawki związków chloru podawane są na etykietach w przybliżeniu, zawsze trzeba kierować się wynikiem pomiarów testera.

  • Oprócz uzdatniania wody środkami chemicznymi wodę w basenie należy regularnie filtrować (FILTERN/FILTER/FILTROWANIE). Manometr na filtrze pokazuje wtedy ciśnienie przepływającej wody ok. 1 bar.
  • Pompa filtra powinna przefiltrować wodę dwukrotnie w ciągu dnia. Aby obliczyć, ile czasu pompa potrzebuje, by 2 x w ciągu dnia przefiltrować wodę w basenie, należy posłużyć się następującymi obliczeniami:

Przykładowo, gdy dysponujemy pompą o przepływie 8m3/h, a basen mieści 32 m3 wody, to wtedy pompa ta potrzebuje ok. 4 godz. by jednokrotnie przefiltrować wodę (32m3 : 8m3/h = 4 h). Ponieważ wodę należy przefiltrować dwukrotnie, pompa potrzebuje na to 8 godzin dziennie (2 x 4 h = 8 h). W okresie wzmożonych upałów oraz częstego użytkowania basenu zaleca się, aby włączać pompę na dłużej, by mogła ona przefiltrować wodę nawet trzykrotnie.

  • Drobne zanieczyszczenia dostają się do skimmera, skąd dalej wędrują do filtra, gdzie ulegają oczyszczeniu. Nieskazitelnie czysta woda wraca z powrotem do basenu za pomocą dysz napływowych. Większe zanieczyszczenia gromadzą się w koszyku skimmera, który trzeba regularnie oczyszczać.
  • Piasek w filtrze zatrzymuje wszelkie zanieczyszczenia, który znajdują się w wodzie basenowej. Gdy manometr na filtrze wskaże wzrost ciśnienia powyżej 1,3 bara, a wskazówka pozycję czerwoną, oznacza to, że piasek nagromadził zbyt wiele nieczystości. Jest to komunikat, że należy przeprowadzić płukanie piasku. W tym celu należy wyłączyć pompę, podpiąć węża do odprowadzenia brudnej wody z filtra do kanalizacji, następnie przestawić zawór głowicy filtra na pozycję RÜCKSPÜLEN/BAKWASH/PŁUKANIE WSTECZNE i włączyć pompę. Nastąpi wtedy płukanie złoża piasku w filtrze, a zanieczyszczona woda będzie wyrzucana na zewnątrz układu. Stopień zanieczyszczenia wyrzucanej wody należy obserwować w szklanym wzierniku znajdującym się w głowicy filtra. Płukanie trzeba kontynuować, aż do uzyskania wody przezroczystej we wzierniku. Następnie należy wyłączyć pompę, przestawić zawór głowicy filtra w pozycję NACHSPÜLEN/PŁUKANIE KOŃCOWE, ponownie włączyć pompę i obserwować szklany wziernik. Następuje wtedy płukanie połączeń wewnętrznych filtra, które należy kontynuować, aż do uzyskania wody przezroczystej we wzierniku. Pompę należy wyłączyć, zawór głowicy filtra przestawić w położenie FILTERN/FILTER/FILTROWANIE i ponownie włączyć pompę. Płukanie złoża piasku w filtrze zostało zakończone.
  • Zanieczyszczenia, które opadną na dno basenu, usuwane są mechanicznie za pomocą odkurzacza basenowego. Szczotka odkurzacza zamocowana jest do kija teleskopowego, a rura podłączona do skimmera. W czasie odkurzania w osadniku skimmera powinien znajdować się koszyk, a filtr ustawiony na pozycji FILTERN/FILTER/FILTROWANIE.

PRZYGOTOWANIE BASENU DO ZIMY

 

Gdy sezon nieubłaganie dobiega końca, musimy zatroszczyć się o odpowiednie zabezpieczenie naszego basenu na okres zimowy. W tym celu należy wykonać następujące czynności:

 

 

Zabezpieczenie oprzyrządowania

 

  • Nie należy wypuszczać całej wody z basenu, która także równoważy napory gruntu na nieckę. UWAGA! W przypadku wypompowania całej wody z niecki basenowej, pod wpływem podniesienia się wód gruntowych konstrukcja basenu zostanie rozerwana. Wystarczy opróżnić basen o 10 cm poniżej poziomu dysz napływowych (jeżeli w basenie zamontowane są lampy, to 10 cm poniżej poziomu lamp). Przy czym należy pamiętać, że w każdym przypadku musi pozostać minimum ½ wody w basenie.
  • Aby opróżnić basen z wody należy:
  • zakręcić zawór dopływu ze skimmera (tak, aby pompa nie zasysała powietrza),
  • odkręcić zawór odpływu dennego (jeżeli takowy posiadamy),
  • ustawić zawór sześciodrogowy na pozycji ENTLEEREN/WASTE/OPRÓŻNIANIE,
  • uruchomić pompę.

 

UWAGA! Jeśli basen nie posiada odpływu dennego, należy posłużyć się pompką zewnętrzną.

 

  • Kiedy woda opadnie poniżej poziomu dysz napływowych należy:
  • wyłączyć pompę i przestawić zawór sześciodrogowy na pozycję FILTERN/FILTER/FILTROWANIE,
  • otworzyć zawór dopływu ze skimmera,
  • zamknąć zawór odpływu dennego,
  • należy usunąć wodę z baniaka filtra i z pompy

 

UWAGA! Pompa nie może chodzić „na sucho” zbyt długo.

 

Kiedy orurowanie zostanie wstępnie osuszone należy:

  • zawór sześciodrogowy ustawić na pozycji GESCHLOSEN/CLOSED/ZAMKNIĘTY,
  • poluzować śrubunki łączące pompę z rurami.
  • Nie należy odkręcać śrubunków od razu, a robić to stopniowo. Dodatkowo zalecamy przygotować niewielki zbiornik na wodę, gdyż w rurach z pewnością został jeszcze jej nadmiar. Woda, która pozostała w rurach, spłynie grawitacyjnie do naczynia. Można również zakręcić wszystkie zawory, tzn.: odpływ denny (obowiązkowo), dopływ ze skimmera oraz napływ do dysz. Należy całkowicie wykręcić śrubunki, a pozostałą w rurach wodę spuścić po zdemontowaniu pompy.
  • Po całkowitym osuszeniu instalacji Ci z Państwa, którzy posiadają zewnętrzne studzienki powinni wyjąć pompę i schować ją w ciepłym miejscu. Jeżeli mamy do czynienia z filtrem piaskowym, zbiornik piaskowy należy również osuszyć. W dolnej części zbiornika umieszczony jest zawór służący do osuszania zbiornika piaskowego. Należy za pomocą wężyka wypuścić z niego całą wodę. Ze zbiornika należy wyjąć cały znajdujący się piasek. Zamarzający podczas zimy piasek może rozsadzić baniak.

 

Zabezpieczenie niecki

 

  • Do wody należy wlać odpowiednią ilość środka WINTER FLUID. Zapobiegnie on gwałtownemu rozwojowi glonów w przypadku ocieplenia w zimę.
  • W następnej kolejności należy zadbać o folię przykrywającą (może być to zwykła folia ogrodnicza – tunelowa). Obrzeża folii należy docisnąć do podłoża zabezpieczając przed wiatrem lub osunięciem do basenu. UWAGA! Folia solaryczna powinna zostać zdemontowana, a rolka wraz z folią przeniesiona w suche miejsce, nienarażone na wpływ czynników atmosferycznych.
  • Pompę masażu wodnego (przeciwprądu) należy również zdemontować i  przenieść w ciepłe suche miejsce.
  • Przy obecności zadaszenia przykrywanie lustra wody jest zbędne, lecz pamiętać należy o właściwym zabezpieczeniu zadaszenia (zakotwieniu segmentów do podłoża i profili jezdnych) oraz o usuwaniu pokrywy zalegającego śniegu (szczególnie mokrego) tak, aby nie przekraczała 5 cm.

 

Basen zabezpieczony według  instrukcji z całą pewnością będzie służył Państwu przez wiele sezonów!!!

 

 

Translate »